Urządzenia marki Apple są znane z płynności działania, która wynika z dość specyficznych rozwiązań technicznych. To jednak oznacza, że ich naprawa bywa dość skomplikowana, a zatem również kosztowna. Jeśli chcesz oszczędzić, możesz zdecydować się na serwis Apple poza siecią iSpot.
Poza iSpot nie musi być gorzej
Serwis Apple można przeprowadzić w trzech kategoriach serwisów: w sieci własnej iSpot, u niezależnych serwisantów z autoryzacją albo w serwisach bez autoryzacji. I to wcale nie oznacza, że każda kolejna kategoria jest słabsza. Tak naprawdę różnice w zakresie prac serwisowych są znikome. Po prostu w sieci iSpot można na przykład dodatkowo przedłużyć gwarancję, w serwisach autoryzowanych najpewniej używa się narzędzi z oficjalnej dystrybucji, a w tych bez autoryzacji można użyć też zamienników tam, gdzie to możliwe.
Uzyskanie autoryzacji kosztuje naprawdę sporo i prowadzenie takiego punktu wymaga niemałych nakładów finansowych, więc ceny usług też idą w górę, a to może być problematyczne w kontekście starszych urządzeń, które i tak nie są już objęte gwarancją.
Dobry serwis Apple jest bliżej, niż myślisz
Ponieważ są to jedne z najpopularniejszych urządzeń, serwis Apple naprawdę nie jest trudno znaleźć. To nieprawda, że naprawy poza oficjalną siecią są niemożliwe – są trudniejsze, bo trzeba kupić specyficzne narzędzia i oprogramowanie, ale to nie są bariery nie do pokonania i dziś w Polsce działa mnóstwo serwisów, które profesjonalnie naprawiają i starsze, i najnowsze urządzenia, nie doliczając do rachunku opłaty za prestiż. Zresztą opinie użytkowników też potwierdzają, że w jakości usług nie ma różnicy między dobrym serwisem nieoficjalnym, a siecią własnych serwisów Apple. Wszystkie narzędzia i oprogramowanie, które są potrzebne do tego, żeby serwisować urządzenia Apple, można albo kupić, albo bardzo skutecznie zastąpić i dla profesjonalnych serwisów nie stanowi to żadnej przeszkody.
Oszczędzisz, jeśli spytasz o koszty
To, czym serwisy niemające autoryzacji, mogą rywalizować z oficjalnymi, to doskonała diagnostyka. Często wycena jest przygotowywana zupełnie nieodpłatnie, więc jeśli masz kilkuletniego iPhone’a albo iPada i nie wiesz, czy naprawa jest opłacalna, to możesz uniknąć niespodzianek. Diagnostyka przed serwisem jest przecież i tak niezbędna, więc każdy dobry serwis powinien podać szacowane koszty przed rozpoczęciem prac. Wtedy można podjąć decyzję co do tego, czy w ogóle naprawiać, a jeśli tak, to na przykład czy warto skorzystać z zamienników niektórych części. W pewnym sensie wyznacznikiem tego, jak dobry jest dany serwis, jest to, jak często finalna cena różni się od wstępnych szacunków.
Gwarancję dostaniesz też poza siecią iSpot
Gwarancja na wykonane naprawy miała być atutem autoryzowanych serwisów, ale dziś każdy dobry serwis Apple udziela gwarancji wykonane przez siebie prace. Zresztą często warunki czy czas gwarancji są nawet korzystniejsze niż w oficjalnej dystrybucji. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze – jako faktyczne zabezpieczenie. Ale po drugie – taka gwarancja to dowód na to, że serwis jest pewien swojej skuteczności. Oczywiście warunki mogą być różne w stosunku do poszczególnych urządzeń czy typu przeprowadzonych napraw, ale o to zawsze można zapytać przed złożeniem zlecenia. Z całą pewnością jednak nie jest tak, że naprawa poza iSpotem oznacza, że nie jest się chronionym (w przypadku urządzeń bez gwarancji producenta, bo ta faktycznie może zostać unieważniona przy naprawie poza siecią autoryzowanych serwisów).