Jak są największe zalety biokominków?

Kominek ekologiczny

Biokominki to ciekawa alternatywa dla klasycznych kominków na paliwo stałe. Są czystsze, znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, bezpieczne i zaskakująco wydajne. Gdzie sprawdzą się najlepiej i z czego właściwie wynika ich popularność?

Biokominki – dlaczego są tak popularne?

Biokominki – czasem określane też jako kominki ekologiczne – są zasilane paliwem płynnym lub żelowym, najczęściej na bazie bioetanolu. To oznacza, że produktami ich spalania są tylko para wodna i dwutlenek węgla, ale nie powstają w tym procesie żadne pyły. Paliwo wlewa się do paleniska i po chwili, kiedy pary osiągną właściwą prężność, kominek rozpala się wyraźnym, wysokim płomieniem.

Nie trzeba ich podłączać do instalacji kominowej, wielu kominków ekologicznych nie trzeba nawet w żaden szczególny sposób stabilizować. Instalacja takiego kominka jest możliwa praktycznie wszędzie i zajmuje czasem zaledwie kilkanaście minut. Ponieważ tutaj palenisko to po prostu zbiornik na paliwo z odpowiednią szczeliną, pod względem estetycznym projektantów praktycznie nic nie krępuje i biokominki mogą przybierać najrozmaitsze formy.

Kominki ekologiczne ponadczasowy element wystroju

Kominki ekologiczne mają wiele zastosowań, ale raczej nie są używane jako podstawowe źródło ciepła. Czy biokominkiem można ogrzać dom? Raczej nie, ale to dlatego, że nie jest on podłączony do żadnej instalacji grzewczej, więc może ogrzać powietrze tylko w konkretnym pomieszczeniu. Zresztą cena paliwa może być tutaj zaporowa, jednak wciąż na tyle niska, że biokominek może sprawdzić się w okresie przejściowym, kiedy jeszcze nie ma potrzeby uruchamiania instalacji CO.

Biokominki ustawia się też jako element wystroju. Dają piękny płomień, który buduje klimatyczny nastrój, a same kominki też bywają niezwykle eleganckie, więc ustawia się je nie tylko dla ciepła, ale i dla wrażeń estetycznych. 

Przeczytaj także:  Jakie pułapki mogą kryć się w umowie z deweloperem? Poradnik dla kupujących mieszkanie

Zgodnie z tym założeniem coraz częściej pojawiają się nie tylko w salonach czy gabinetach, ale też kancelariach czy prestiżowych biurach. Ostatnio biokominki instalowane są chętnie także w apartamentach hotelowych, gdzie poza funkcją grzewczą liczy się zapewnienie niesamowitej atmosfery.

Niektóre biokominki są projektowane jako wkładki do klasycznych kominków, więc można zmodernizować instalację grzewczą w domu, jednocześnie pozostawiając nienaruszony kominek i nadal z niego korzystając, tylko że bez konieczności noszenia drewna czy innego opału. Biokominek w takim miejscu pozwala zachować charakter pomieszczenia i nadal w okresach przejściowych może być wystarczający do zapewnienia komfortu cieplnego. Szeroki wybór wysokiej jakości kominków znaleźć można na stronie https://extrakominki.pl/.

Jak są największe zalety biokominków?
Przewiń na górę