Jakie branże zyskują najwięcej na możliwości oddania na skup węglików spiekanych?

Węgliki spiekane są wykorzystywane dość powszechnie w wielu branżach, ale przecież trudno się spodziewać, żeby na przykład dentyści mogli na tym najwięcej skorzystać, choć i ich narzędzia wykonuje się czasem z węglików. Dla jakich branż skup węglika może być źródłem pokaźnych oszczędności?

Przemysł metalowy, metalurgiczny i obronny

Wszystkie te trzy gałęzie oczywiście znacznie się od siebie pod wieloma względami różnią, natomiast łączy je to, że węgliki spiekane są tam wykorzystywane na dużą skalę przy obróbce wymagających stopów. Z węglików produkuje się wiertła, walce do drutu, frezy, końcówki robocze obrabiarek CNC i masę innych narzędzi, głównie tnących. Są to duże branże, zdominowane przez potężne zakłady wytwórcze działające na dużą skalę, a zatem zużywające też spore ilości węglików. 

Tym samym oddanie odpadów na skup węglika jest dla nich szansą na odzyskanie części środków przeznaczonych wcześniej na zakup materiałów eksploatacyjnych. Są to przy okazji te firmy, które zyskują często najwięcej, ponieważ na co dzień korzysta się tam z najdroższych gatunków węglików.

Przemysł motoryzacyjny

Dopóki w użyciu pozostają silniki spalinowe, dopóty zapotrzebowanie na narzędzia z węglika w branży automotive będzie znaczne. Są one potrzebne do obróbki bloków silnikowych czy tłoków, ale często też ze względu na zwiększoną trwałość korzysta się z nich przy obróbce mniej wymagających materiałów. W tym przypadku istotny jest efekt skali – produkcja części samochodowych jest potężną gałęzią gospodarki, podzieloną na wiele firm, w tym również z sektora MŚP, dla których odzyskanie części środków po oddaniu złomu węglika na skup może być istotnym elementem zwiększającym płynność finansową.

Przemysł elektroniczny

Przemysł elektroniczny raczej nie jest tą gałęzią, która przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o wykorzystanie węglików spiekanych. Faktycznie ich zużycie jest tu wyraźnie mniejsze niż w przemyśle metalowym czy motoryzacyjnym, natomiast nadal są to ilości znaczne. Węgliki mogą być wykorzystywane w produkcji termopar, elektrod i pewnych specyficznych komponentów elektronicznych. Tutaj stosowane materiały wyróżniają się wysoką czystością, a więc też wysoką ceną, co oznacza, że późniejsze przekazanie ich na skup pozwala uzyskać przynajmniej część środków na zakup kolejnej partii surowca.

Przeczytaj także:  Węgiel workowany – wygodne i praktyczne rozwiązanie na zimowe dni

Węgliki w nietypowych branżach

Węgliki spiekane mogą być wykorzystywane w mniejszych i większych ilościach także w przemyśle chemicznym, w medycynie czy nawet w branży spożywczej. Większość firm, która korzysta z węglików w różnej formie, może później przekazać je jako odpady na skup węglika, zmniejszając swoje koszty, więc jest to opcja, którą należy rozważyć bez względu na branżę, w której się prowadzi działalność.

Jakie branże zyskują najwięcej na możliwości oddania na skup węglików spiekanych?
Przewiń na górę