Zalety mat izolacyjnych ze spienionego kauczuku – 4 najważniejsze punkty

Mata izolacyjna ze spienionego kauczuku to coraz częściej wybierane rozwiązanie szczególnie w przypadku konieczności zaizolowania kanałów wentylacyjnych, rur lub zbiorników. Ma ona kilka ważnych atutów, które sprawiają, że może wypierać dotychczas stosowane technologie lub być stosowana równocześnie z nimi na różnych odcinkach instalacji.

Doskonałe i szczelne zabezpieczenie

Wykonana ze spienionej masy mata kauczukowa izolacyjna przy stosunkowo niedużej grubości zapewnia znakomite właściwości izolacyjne. Komórkowa struktura sprawia, że można osiągnąć współczynniki przenikalności cieplnej zbliżone do tych, które charakteryzują klasyczne izolacje o dwu lub trzykrotnie większej grubości. Ponadto komórkowa budowa stanowi szczelną barierę, przez którą nie mogą przenikać gazy – istotna jest tu głównie para wodna, choć tego rodzaju izolacje można stosować również w przypadku wielu instalacji płynnych gazów technicznych. Kolejne fragmenty maty można ze sobą szczelnie połączyć, a dylatację dodatkowo zabezpieczyć, co jeszcze bardziej zwiększa jakość całej izolacji.

Co ważne, kauczuk pozostaje niewrażliwy na większość czynników szkodliwych – nie kruszeje, nie przyjmuje wilgoci, nie jest też niszczony przez owady ani gryzonie, więc jakość izolacji nie spada z czasem, co jest ważne, jeśli zestawić to z niektórymi technologiami bardziej podatnymi na zużycie.

Łatwy montaż i dopasowanie

Izolacja jest tym lepsza, im lepiej dopasowana jest do ciągów, które zabezpiecza. W przypadku kauczukowych mat izolacyjnych można osiągnąć znakomite dopasowanie. Są one łatwe do przycięcia, bardzo elastyczne, a przy tym bardzo często wystarczy zastosowanie maty o grubości poniżej 25 mm, która będzie łatwa do ręcznego ukształtowania. Oczywiście w miejscach, w których jest to problematyczne, można zastosować inne rozwiązania, ale w wielu przypadkach w ogóle nie ma takiej konieczności. Niektóre maty są dostępne w wersji samoprzylepnej, co ułatwia montaż, ale też zapewnia jeszcze ściślejsze dopasowanie.

Przeczytaj także:  Alpakarium Biała Podlaska: Nowe Centrum Alpak

Izolacja nie tylko termiczna

Zwykle maty ze spienionego kauczuku są wykorzystywane do termoizolacji i zabezpieczenia przed skraplaniem się pary wodnej, natomiast poza tym stanowią one również dobry izolator akustyczny. Z bardzo podobnych materiałów produkuje się panele dźwiękoszczelne, więc taka dodatkowa korzyść może w niektórych przypadkach podnieść komfort przebywania w pobliżu zabezpieczonych instalacji. Mata kauczukowa może też stanowić pierwszy stopień zabezpieczenia ppoż, ponieważ jest to materiał samogasnący. 

Wszechstronność

Kauczuk spieniony wykorzystywany do produkcji mat izolacyjnych jest materiałem odpornym na wiele czynników zewnętrznych, natomiast szczególnie należy w tym przypadku podkreślić możliwość zastosowania takiej izolacji w szerokim zakresie temperatur. W większości przypadków będzie to od -40 do około +80˚C, natomiast niektóre warianty mogą zachowywać swoje właściwości nawet do +105˚C. Tak duża tolerancja oznacza, że na dużych placach budowy maty kauczukowe mogą być stosowane do zabezpieczania wielu różnych ciągów technologicznych: wentylacji, klimatyzacji, instalacji grzewczych i sanitarnych. W niektórych przypadkach pozwala to optymalizować koszty inwestycji, co jest zawsze sporym atutem

Zalety mat izolacyjnych ze spienionego kauczuku – 4 najważniejsze punkty
Przewiń na górę